@laże! @lano! 3

alaze alano Zymkòwcë nié blós razã wëdôwają swòje dokazë, ale téż òsóbno. Łoni w wëdôwiznie Region z Gdinie ùkôzałë sã zbiérczi Tómka Fópczi: Szlachama Kùsków, Szlachama wzdichnieniów, Szpòrtë swòjsczé ë kùpczé òd Tómka Fópczi. Latos, prawie na kùńc zëmë, z ti sami wëdôwiznë wëszedł zbiérk wiérztów Rómka Drzéżdżónka pt. @laże! @lano! wiérztczi do smiéchù a ùsmiéchù. Je w nym 26 rimòwónëch sztëczków gëldzącëch m.jin. pòlitików ë òpisëjącëch kaszëbsczé zwëczi. Wiadło ò nym zbiérkù nalezc téż mòże na stronie: www.fopke.pl

Ksążeczka mòże kùpic za 4.30 zł w wëdôwiznie Region.

3 thoughts on “@laże! @lano!

 1. Reply Law Mar 10,2008 5:31 pp

  Łaaał… nawet nie wiedziałam że istnieją strony w języku kaszubskim…a co dopiero jakiekolwiek kiążki… A to są jakieś szkoły w których urzędowym językiem jest kaszubski, i mają lekcje kaszubskiego? To że taki język istnieje, to wiedziałam, ale myślałam że to jest coś w rodzaju gwary, czy coś podobnego… A tu patrze, i strona po kaszubsku 😀

 2. Reply Mark Mar 10,2008 9:03 pp

  Në òbôczë,
  człowiek sã ùczi całé żëcé, co 😉

 3. Reply Rómk Mar 10,2008 9:25 pp

  CSB Kaszëbsczich ksążków je tëli, że ju ni móm dlô nich placu w dodomie 🙂 Jinternetowëch starnów téż je w sécë bòkadosc. Kaszëbsczi ùczony je w cziledzesąt szkòłach na Kaszëbach. Òkróm negò kaszëbsczi je pòmòcowim jãzëkã w czile gminach na Pòmòrzim. To tak w skrócënkù. Rôczã do sznëkrowaniô wiadłów ò Kaszëbach pò sécë ë w bibliotékach.

  PL Książek kaszubskich jest tyle, że już nie mieszczą mi się w mieszkaniu 🙂 Stron internetowych też sporo w sieci. Kaszubski nauczany jest w kilkudziesięciu szkołach na Kaszubach. Oprócz tego jest językiem pomocniczym w kilku gminach na Pomorzu. To tyle w wielkim skrócie. Zapraszam do szukania wiadomości o Kaszubach w sieci i bibliotekach.

Leave a Reply

  

  

  

This website uses cookies to offer you the best experience online. By continuing to use our website, you agree to the use of cookies.