Kaszëbsczi ekspres (Express kaszubski) – stëcznik 2007

Sostrné starnë (czetnica.org) dałë nama bôczenié na to, że 29. stëcznika tegò rokù ùkôzôł sã w dzélu Kùltura cządnika “Express kaszubski” artikel Anë Frankòwsczi ò ZYMKù z titlã “Zymk znaczy wiosna“.

zymk-ekspres-kaszubski.jpeg

Zdrzucënk starnów cządnika z artiklã ò ZYMKù

Bôczënczi do tekstu:

  • Zdrój ë ùsôdzczi prawa przënôleżą do: “Express kaszubski”
  • Cëtëjema za starną: expresskaszubski.pl
  • Tekst ùsôdza: Ana Frankòwskô
  • Òpùblikòwóné: 2008-01-29

Zymk znaczy wiosna

Niedawno trafił w moje ręce szósty zbiór Zymku – owoc współpracy młodych kaszubskich literatów w roku 2007. Czym jest Zymk? Co zrobić, by trafić w jego szeregi?

Zymk został założony przez kaszubskich twórców – Michała Piepera i Romana Drzeżdżona. Później dołączyli do nich: Piotr Ciskowski, Grzegorz Schramke, Sławomir Formella i Tomasz Fopke. To nie koniec… do Zymku garną kolejni piszący po kaszubsku młodzi ludzie.

– Do Zymku mogą należeć wszyscy ci, którzy chcą rozwijać swoje talenty – pisze Roman Drzeżdżon w szóstym zsziwku.

Celem Zymkowców jest propagowanie nowych utworów kaszubskiej literatury. Spotykają się oni kilka razy w roku. Ich nieoficjalną siedzibą jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Grupa powstała w 2001 roku. Nazwę dla niej wymyślił Grzegorz Schramke, który podczas pierwszego spotkania zaproponował:

-Za òknã mómë zymk, më jesmë młodi, chcemë żebë kaszëbizna sã òdrodzëła, wiãc mòże naszé karno pòzwac Zymk – czytamy w zsziwku.

Do Zymku należą też talenty z powiatu kartuskiego. W ostatnim zbiorku ukazały się wiersze m.in. Hanny Makurat, Karoliny Serkowskiej i znanego już poety – Tomasza Fopke.

Książeczka ukazała się symbolicznym nadkładem 400 egzemplarzy.
Zainteresowanych odsyłam na stronę Zymku.

Leave a Reply

  

  

  

This website uses cookies to offer you the best experience online. By continuing to use our website, you agree to the use of cookies.