Dziennik Bałtycki (stëcznik 2004)

zukowo_2004.jpg

Zymk. Spotkania rzadkie, ale owocne

Młode spojrzenie na literaturę

Zymk w języku kaszubskim oznacza wiosnę. Taką właśnie nazwę przyjęli młodzi literaci piszący w języku kaszubskim. Są wśród nich autorzy, którzy debiutowali w “Nordzie”, “Pomeranii” lub “Òdrodzie” – piśmie redagowanym także przez młodych. Obecnie aktywność Zymku skupia się głównie wokół tego pisma.
– Ùdba wëszła òd Michała Piépra z Rëmi. Jedną razą òn do mie zazwònił i rzekł, że dobrze bë bëło sã zdrëszëc w jaczims karnie. Kò tej jô sã téż zarô włącził – wspomina Roman Drzeżdżon, prozaik, laureat konkursu im. Jana Drzeżdżona w Wejherowie.
Inicjator, Michał Pieper, ma już w dorobku tomik poetycki pt. “Wanoga pò mëslach”. Znany jest także jako były wokalista zespołu rockowego “Chëcz”. W ubiegłym roku wstąpił do Zgromadzenia Zakonnego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. Ponadto do grupy należą Grzegorz Schramke z Brus, Tomasz Fopke z Chwaszczyna, Maciej Dorau ze Słupska, Paweł Szczypta z Gdańska i kilku innych. Spotkania grupy odbywają się raz do roku w różnych zakątkach Kaszub. Ostatnie odbyło się 10 stycznia w Żukowie.
W mijającym roku gościli w Rumi, wcześniej w Wejherowie.
`
Podczas spotkań prezentowane są najnowsze dokonania poszczególnych osób, prowadzone są rozmowy na temat stanu i kierunków rozwoju współczesnej literatury kaszubskiej. Uczestnicy nie stronią także od krytyki. Co roku owocem tych spotkań bywa wydanie zeszytu literackiego grupy. Dotychczas wydano już dwa.

(ep)

Leave a Reply

  

  

  

This website uses cookies to offer you the best experience online. By continuing to use our website, you agree to the use of cookies.